Globalny rynek nieruchomości komercyjnych

W jednym z najnowszych raportów dotyczących rynku nieruchomości komercyjnych możemy się dowiedzieć, że na całym świecie wydano przeszło jeden bilion dolarów na inwestycje związane z nieruchomościami takimi jak magazyny, biura czy powierzchnie handlowe. Jest to tendencja wzrostowa w porównaniu do roku ubiegłego. Zatem widać globalne ocieplenie i wzrost zainteresowania inwestorów w tym sektorze rynkowym. Co więcej prognozy na obecny rok są również obiecujące ponieważ szacuje się, że wielkość transakcji będzie o niemal trzynaście procenty wyższa niż w roku ubiegłym. Widać znaczące zwiększenie aktywności w Europie Zachodniej, ale również w Stanach Zjednoczonych. Przede wszystkim zwiększa się zainteresowanie wynajmem powierzchni magazynowych, biurowych jak również handlowych. Wielkość inwestycji maleje jedynie (i to nieznacznie) w takich krajach jak Norwegia czy Dania.

Jak to wygląda w Europie?

W Europie ze względu na dużą aktywność inwestorów mamy do czynienia z dwudziesto trzy procentowym wzrostem wartości inwestycji w porównaniu do roku 2012. Po raz pierwszy od sześciu lat wartość inwestycji przekroczyła dwieście czterdzieści sześć miliardów dolarów. Przede wszystkim zainteresowanie magazynami wykazują rynki w Europie Południowej, ale również duże i prężnie rozwijające się kraje z silną gospodarką takie jak Francja czy Niemcy również poczyniły duże kroki w kierunku zwiększenia nakładów na inwestycje magazynowe.

W jakie nieruchomości najczęściej inwestują firmy w Krakowie?

Popularne są magazyny z naciskiem na te parki logistyczne, które oferują wynajem modułów magazynowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb najemcy – takie, w których można wynająć nawet tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Dlatego deweloperzy budując nowe parki logistyczne, starają się je tak planować by dać możliwość najemcom wybór również mniejszych modułów. Dużym popytem cieszy się Panattoni Park Kraków ale również mniejsze lokalizacje z typowo niewielkimi powierzchniami, ale dobrze rozwiniętym zapleczem biurowo-socjalnym. Coraz częściej też są chętni na oferty magazynów w okolicach Krakowa.

Równie dużo jest w tym regionie ofert biurowych i powierzchni handlowych. Ze względu na bardzo dobrą infrastrukturę dużym zainteresowaniem cieszą się lokalizacje najbliższe centrum miasta.

Małopolski rynek nieruchomości komercyjnych nie jest dużym rynkiem, ale nie jest on pomijany przez inwestorów, którzy coraz częściej lokują tutaj swoje pieniądze.