Jak uzyskać korzystną cenę za wynajem magazynu?

Każda firma, która postanawia wynająć magazyn na pewno zwraca uwagę na to by warunki cenowe były jak najbardziej korzystne. Według badań, ponad 70% najemców kieruje się właśnie ceną przy wyborze powierzchni magazynowej. Taka sama sytuacja ma miejsce w Krakowie, co prawda Kraków nie uchodzi za miasto szalenie konkurencyjne jeśli chodzi o magazyny do wynajęcia, ale to ma znaczący wpływ na ceny za wynajem metra kwadratowego powierzchni magazynowej w tym regionie.

Czy mała konkurencyjność rynku = niski czynsz za wynajem magazynów?

Odpowiedź jest jednoznaczna – NIE. Konkurencyjność rynkowa to czynnik, który wpływa na końcową cenę za wynajęcie metra kwadratowego powierzchni. Magazyny jakie są do wynajęcia w Krakowie posiadają z reguły dość wysokie ceny za miesiąc, ponieważ niska konkurencja nie powoduje spadu cen. Gdyby powstało tu więcej obiektów (co w obecnej sytuacji nie jest możliwe ze względu na słabą konkurencyjność rynku) to ceny również poszły by w dół. W jednym z największych rynków magazynowych w naszym kraju, ceny za wynajem magazynów są średnio o 20% niższe niż w Krakowie. Jak pokazują badania w najbliższych latach będzie zauważalna tendencja spadkowa i koszty najmu mają znacząco maleć. Jest to doskonała informacja dla wszystkich firm, które planują wynajęcie magazynu w Małopolsce.

Czy magazyn wynajęty na dłuższy okres czasu = niższy czynsz?

Oczywiście, że tak. Ten czynnik jest niezwykle ważny jeśli chodzi o wysokość czynszu jaką zapłacimy za wynajęcia powierzchni magazynowej. Z reguły firmy decydują się za wynajem na dłuższy okres czasu, minimum kilkanaście miesięcy lub kilka lat. W takich wypadkach miesięcznie płaci się mniej za metr kwadratowy wynajętego modułu. Nie jest opłacalne interesowanie się magazynami do wynajęcia, z których będziemy korzystać w krótkim okresie czasu. W takim wypadku cena może być nawet o 30% wyższa niż jakbyśmy zdecydowali się na wynajem długo terminowy. W magazynach ProLogis jest wyznawana taka zasada, że im dłużej ktoś korzysta z ich hal magazynowych tym większe zniżki uzyskuje, dlatego też warto właśnie tam szukać fajnych modułów magazynowych do wynajęcia. W Krakowie jest kilka takich obiektów, gdzie można skorzystać z ciekawych zniżek przy umowach długo terminowych. Jednym z takich miejsc jest Panattoni Park Kraków, który posiada nowoczesne wyposażenie i szereg ciekawych i przydatnych zabezpieczeń. Przez wiele firm to właśnie ten obiekt jest zaliczany do czołówki magazynowej w tej części Polski.

Czy pomoc agentów nieruchomości = niższy czynsz?

Jeśli skorzystamy z agencji nieruchomości komercyjnej, która posiada wykwalifikowany zespół to również możemy wynegocjować całkiem korzystne ceny. W ankiecie, którą przeprowadziliśmy ponad 60% respondentów odpowiedziało na pytanie: Czy agencja nieruchomości potrafi negocjować opłaty za wynajem magazynów w Polsce? twierdzącą, co tylko przekonuje wszystkich o tym, że tego typu usługi jak doradztwo przy poszukiwaniu magazynów do wynajęcia, czy też negocjacje z deweloperami opłat za wynajem to usługi potrzebne, ważne i skuteczne. Lepiej zapłacić więcej brokerowi od nieruchomości komercyjnych, specjaliście od magazynów w danym regionie polski niż tracić czas, próbować samemu szukać magazynu i dodatkowo bez doświadczenia i mało skutecznie ubiegać się o zniżki za wynajęcie dowolnie dużej powierzchni.

W ostatnim czasie widać coraz większe natężenie ofert związanych z doradztwem przy wynajmie magazynów. Zwracajmy jednak uwagę na kwalifikacje takich grup i na ich wykształcenie. Tylko w ten sposób da się uzyskać korzystną cenę za wynajęcie magazynu.