Podsumowanie 2014 na rynku Krakowskim

Podsumowań nigdy za wiele, zatem chcielibyśmy jeszcze pokrótce przedstawić podsumowanie krakowskiego rynku magazynowego w roku 2014. Przede wszystkim dotyczy ono podaży, popytu oraz ogólnego poziomu pustostanów. Jak rozwijał się rynek magazynów w Krakowie oraz jakie plany przewidują na tym rynku inwestorzy? Oto zestawienie faktów.

Rynek Magazynów - Kraków - 2014

Podaż na krakowskim rynku magazynowym

W 2014 roku do użytku oddano 11 400 w ramach projektu Goodman Kraków Airport, z związku z czym podaż wzrosła do 171 000 mkw. W Krakowie po jednej inwestycji mają: BIK, Panattoni, MK Logistic, Goodman i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Popyt na magazyny w Krakowie

Rok 2014 był dobrym rokiem dla popytu krakowskiego – łączne zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wyniosło 54 500 mkw, co ustanawia rekord dla popytu od początku istnienia rynku krakowskiego.

Poziom pustostanów

Współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł 5,8%. Cechuje się tendencją rosnącą względem poprzednich lat i nawet w skali roku 2014, podczas gdy po pierwszym półroczu spadł do 3,5%.

Nowe planowane inwestycje Biura Inwestycji Kapitałowych

BIK (Biuro Inwestycji Kapitałowych) zbuduje dwa parki logistyczne i galerię handlową; w najbliższych miesiącach rozpocznie się budowa parku logistycznego Kraków III oraz rozbudowa Śląskiego Centrum Logistycznego. Planowana jest także budowa Galerii Dzierżoniów. Nowe obiekty prawdopodobnie powstaną na południu Polski.