Poradnik Magazyniera – Wybieramy odpowiedni magazyn do składowania

Pomagamy wybrać idealny magazyn, w krótkim poradniku dla magazynierów postaramy się odpowiedzieć między innymi na pytania związane z wybraniem odpowiedniej lokalizacji magazynowej pod różne rodzaje działalności gospodarczej. Pomożemy również tym, którzy mają dylemat – wynająć magazyn czy lepiej produkty/towary przechowywać w prywatnej, mniejszej skrytce? Nasz poradnik jest uniwersalny i nie jest skierowany wyłącznie szukających magazynu do wynajęcia w Krakowie.

Czy w każdej działalności gospodarczej konieczny jest magazyn?

Zakładamy działalność gospodarczą. Stoimy przed pewnymi dylematami. Dotyczą one głównie tego, jaki typ działalności będziemy prowadzić oraz tego, co nam będzie niezbędne. Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj naszej firmy, musimy wiedzieć czy do tego typu przedsiębiorstwa konieczne nam są jakiekolwiek powierzchnie magazynowe. Wbrew pozorom jest wiele typów działalności gospodarczej, w których wręcz niezbędne jest posiadanie magazynu. Do takich najpopularniejszych należą np. wszelkie hurtownie, składy budowlane, jak i sklepy typu sprzedaż i montaż okien. Weźmy pod uwagę np. taki sklep z oknami. Niby w samym salonie sprzedaży tych okien się nie składuje, więc konieczne jest ich przechowywanie w określonym miejscu. W takim wypadku niezbędne są powierzchnie magazynowe. Kiedy firma jest stosunkowo niewielka, a my nie dysponujemy ogromną gotówką, rzędu kilkudziesięciu tysięcy (złoty), nie możemy pozwolić sobie na zakup takiej hali. Wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem może być wynajem magazynów. Obecnie nie jest trudno znaleźć halę magazynową w atrakcyjnej cenie i posiadający określone cechy, które będą dla nas pomocne. Takie magazyny do wynajęcia mogą okazać się dla nas swoistym zbawieniem i pomóc nam w prowadzeniu naszej firmy bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów.

Pamiętajmy, przed zdecydowaniem się na przedmiot naszej działalności, dowiedzmy się, czy nie będziemy musieli posiadać magazynu. Poza tym warto również znaleźć informacje o tym jaką powierzchnię magazynową musimy bezwzględnie mieć.

Jakie cechy ma idealny magazyn?

Jesteśmy pewni, że musimy koniecznie mieć powierzchnie magazynowe, które są niezbędne do prowadzenia i funkcjonowania naszej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji zastanówmy się, jakie cechy powinien posiadać ten idealny, przeznaczony specjalnie dla nas magazyn.

W pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na to jaki metraż powinny posiadać nasze powierzchnie magazynowe. Kiedy już posiadamy taką informację możemy poszukując idealnego magazynu, zwracać uwagę tylko na te o wymaganym przez nas metrażu. Kolejną istotną rzeczą jest sprawdzenie czy nasz potencjalny magazyn ma odpowiednie wyposażenie. Dotyczy to głównie magazynów przeznaczonych do przechowywania produktów, które muszą być składowane w odpowiednich warunkach. Idealnym przykładem jest magazyn do przechowywania żywności. Muszą być tu odpowiednie warunki nasłonecznienia i temperatury. Kolejna ważna rzeczą w poszukiwaniu idealnego magazynu jest jego cena. Niektóre firmy bądź osoby mogą zaoferować nam powierzchnie magazynowe do wynajęcia w bardzo ciekawych cenach. Jednakże i tak decydując się na wynajem magazynów musimy liczyć się z faktem, iż będzie nas to kosztować od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy (złoty). Kolejna ważna cecha magazynu to fakt, czy jest on pod stałym nadzorem firmy ochroniarskiej. Naszym zdaniem przykładowym obiektem spełniającym wszystkie powyższe wymagania jest MK Logistic Park w Krakowie

Tak sumując wszystkie cechy idealnego magazynu to powinien on być : o odpowiedniej powierzchni, posiadać warunki do przechowywania określonego towaru, mieć atrakcyjną cenę za wynajem oraz być pod stałą ochroną lub monitoringiem. Kiedy znajdziemy takie hale magazynowe, to możemy się cieszyć z udanych łowów.

Gdzie szukać idealnego magazynu?

Szukaj magazynu w Krakowie na mapiePostanowiliśmy, że musimy znaleźć idealny magazyn do przechowywania naszych towarów. Przypomnijmy sobie cechy takiego magazynu. Przede wszystkim atrakcyjna cena, stała ochrona i wprost idealnie przeznaczony do składowania naszego asortymentu. Jak szukać takie magazyny do wynajęcia? Jest na to kilka sposobów.

W pierwszej kolejności skierujmy swe kroki do biura nieruchomości. Czasami zdarza się, że przechowują oni informacje o tym, kto ma halę magazynową do wynajęcia. Możliwe, że uzyskamy tutaj dane kilku oferentów. Warto zapoznać się z każdą z tych ofert. Może wśród nich znajdziemy nasze idealne powierzchnie magazynowe. Niestety może być i tak, że wizyta w biurze nieruchomości nie przyniesie żadnych rezultatów. W takiej sytuacji warto szukać magazynu na własną rękę. Możemy dokonać tego np. za pośrednictwem internetu. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę hasło wynajem magazynów i oczywiście do tego musimy dopisać nazwę miejscowości, w której szukamy magazynu np. Kraków. W ten sposób na pewno wyświetli nam się wiele wyników. Dzięki temu będziemy mogli szukać takiego magazynu, na jakim nam zależy. Innym sposobem na poszukiwanie odpowiedniej powierzchni magazynowej jest przeglądanie ogłoszeń w lokalnej prasie.

Jak widać jest bardzo dużo różnorakich miejsc, gdzie możemy poszukiwać idealnego magazynu. Przede wszystkim swe poszukiwania musimy oprzeć na ogłoszeniach w prasie i w internecie. Nie zapominajmy również o biurach nieruchomości, w których może natrafimy na atrakcyjną ofertę.

Jaki magazyn do jakiego typu działalności?

Każdy rodzaj działalności, w których wymagane jest posiadanie magazynu, ma wytyczne co do tego, jak taki magazyn powinien wyglądać. To jakie powierzchnie magazynowe mamy poszukiwać zależy od tego jaki typ działalności gospodarczej prowadzimy. Dokładnie chodzi o to, jakie produkty będziemy w danym magazynie przechowywać.

Jeżeli zamierzamy prowadzić hurtownię spożywczą, to nasz magazyn musi spełniać odpowiednie wymagania. Przede wszystkim nasz potencjalny magazyn musi mieć odpowiednią temperaturę. Poza tym towary nie mogą być narażone na nadmierne nasłonecznienie i wpływ wilgoci. Dlatego też, jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie hurtowni spożywczej, to oglądając magazyny do wynajęcia zwróćmy uwagę na to, czy warunki w nim panujące nie będą sprzyjać psuciu się żywności. Natomiast gdy planujemy prowadzić duży sklep odzieżowy, a w tymże sklepie nie mamy możliwości składowania danej odzieży, to zastanówmy się, jakie warunki musi spełnić nasz magazyn. Po pierwsze nie może być nasycony wilgocią, ponieważ to będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się moli, które mogą bardzo szybko zniszczyć nasz towar i doprowadzić nas tym samym do bankructwa. W związku z tym kiedy będziemy przeglądać magazyny, zwróćmy uwagę na to jakie warunki panują w jego wnętrzu.

Zarówno w przypadku obu form prowadzenia działalności konieczne jest również zadbanie o to jakie zabezpieczenia przed potencjalnymi włamywaczami ma dany magazyn. Monitoring powinien być niezbędny, by zadbać o bezpieczeństwo naszego towaru.