Jaki będzie rok 2015 jeśli chodzi o wynajem magazynów?

Jak to bywa, często z końcem roku lub z początkiem kolejnego robi się rozmaite podsumowania i prognozy na nadchodzący rok. To samo dotyczy rynku magazynowego. Jak będzie zatem wyglądał wynajem magazynów w roku 2015 i czy poprzedzający rok był udany?

Najlepszy rok w historii rynku magazynowego?

parking przy magazynie w krakowieTak można by podsumować 2014 rok, w którym cała branża związana z nieruchomościami komercyjnymi, dostała niesamowity impuls do rozwoju. Był to rok o bardzo dużej intensywności. Pod względem całkowitej wynajętej powierzchni ten rok przewyższał 2013, wtedy podpisane znacznie mniej umów najmu i wynajęto o wiele mniej powierzchni magazynowej.

Przez wielu ekspertów rok 2014 był uważany za rekordowy jeśli chodzi o magazyny. Powstało wiele nowych obiektów do wynajęcia, przybyło także magazynów do wynajęcia w Krakowie. Wynika to z tego, że coraz częściej budowane są nowoczesne hale magazynowe bez zawarcia wcześniej jakiejkolwiek umowy, wszystko odbywa się na zasadach spekulacji czy warto tutaj budować czy też nie. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z dobrze stojącej polskiej gospodarki, która bardzo dynamicznie rozwija się i rośnie w siłę. Prognozy na kolejne lata są również bardzo optymistyczne. Bardzo dużo firm czyni kolejne inwestycje, widać, że jeśli chodzi o wzrost konsumpcji to jest bardzo dobrze. Inwestorzy mają sporo zaufania i wierzą, że rynek będzie się cały czas rozwijał.

Gdzie najprężniej budowano nowe magazyny?

Najprężniej rozwijają się duże rynki magazynowe, nowe powierzchnie magazynowe powstają najczęściej w tych miastach, które mają najlepszą infrastrukturę i dobrze rozwinięty rynek pracy. Oczywiście prym wiedzie stolica, ale również w Krakowie widać było spore ożywienie. Intensywnie działał Panattoni ze swoim parkiem magazynowym pod Krakowem, jak również MK Logistic. Widać było, że również najemcy często interesowali się tymi lokalizacjami. Wiele nowych hal powstało również we Wrocławiu, w zasadzie tam najwięcej nowych obiektów wybudowano w poprzednim roku.

Jak wyglądały czynsze za wynajem?

Według danych wysokość czynszów zachowana była na stabilnym poziomie. Nie widać znaczących podwyżek, a co więcej na kilku rynkach zaobserwowano nawet spadki czynszów za wynajem powierzchni magazynowych, między innymi w Poznaniu zapłacimy teraz mniej za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni. Trzeba podkreślić, że na wysokość czynszów ma dobry wpływ ciągle rosnąca konkurencja na rynku. Rywalizacja pomiędzy deweloperami sprzyja dobrym cenom za wynajem. Oczywiście w tych lokalizacjach gdzie dużych parków magazynowych jest mało i nie jest tak duży dostęp do modułów magazynowych, tam ceny za wynajem jednego metra kwadratowego wzrosły.

Czy w 2015 roku będzie więcej magazynów do wynajęcia?

Zgodnie z tym co można zaobserwować i co mówią eksperci może to być jeszcze lepszy rok lub co najmniej taki sam. Głównie ze względu na dobre prognozy wzrostu gospodarczego jak również ze względu na dużą liczbę projektów budowy nowych magazynów. Prognozuje się, że inwestorzy zainteresują się bardziej rynkiem wschodnim, ale największy dynamizm zostanie zachowany tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie na nowoczesne i bezpieczne magazyny.